Kryt pružin na trampolínu je základní ochranný prvek
Uvažujete o pořízení trampolíny? Trampolínový boom se rozjel již před několika lety a dosud se nezastavil. Neměli byste však zapomínat na bezpečnostní pravidla při skákání a také na zabezpečovací příslušenství – kryt pružin na trampolínu a ochrannou síť.
Zabezpečovací sítě nejsou pro legraci
Při pohledu na skákající postavy cvičenců, kteří předvádí salta, výkruty a jiné akrobatické prvky se tají dech a pochopitelně náš zrak spočine především na samotném sportovci, který se na nářadí pohybuje zdánlivě ladně a sebejistě. Jestliže však sledujeme z povzdálí dětské nevinné hopsání na trampolíně instalované na zahradním trávníku, která je opatřena krytem pružin a ochrannou sítí, může nám připadat celé náčiní jako těžkopádné, nevzhledné a škaredé.
Zabezpečovací prvky však nejsou na odrazové ploše pro legraci, mají svůj význam, zvláště tam, kde jde o sportovní vybavení v rodinách s dětmi a s lidmi, kteří je používají pouze rekreačně. Zpočátku se trampolíny začaly vyrábět a dodávat na trh ve formě jednoduché konstrukce z ocelových trubek s dopadovou plochou opatřenou pružinami, ale časem lidé dospěli k názoru zajistit především bezpečnost.
Při skákání vznikají dynamické rázy
Každé nářadí má omezenou nosnost a do technických parametrů se také započítává odolnost vůči rázovému namáhání. Dochází k němu vlivem působení součtu gravitačních a odstředivých sil, které vzrůstají s hmotností cvičence. S těmito jevy zpravidla výrobci počítají, ale často se stává, že si je neuvědomují lidé, kteří se na trampolínách pohybují. A stačí docela málo – jeden nepovedený odraz a rázem se ocitáte na okraji nářadí, který setrvačnou sílu nedokáže zbrzdit, jestliže není opatřen ochrannou sítí. Stejně tak dopad na okraj mezi roztažené pružiny může dynamika setrvačnosti způsobit vážné zranění kotníku a zlomeniny nártu nebo prstních kůstek na chodidle, proto se kryt pružin zhotovuje z pevného a odolného PVC.