Kde vzít na podnikání?
V podnikání nemá člověk nic jisté. Podnikatel není státní zaměstnanec, kterému někdo připraví pracovní podmínky do posledního detailu, on udělá své a automaticky dostane tabulkovou výplatu a možná i nějaký ten příplatek navrch.
Podnikatel vesměs nemůže doufat ani v to, že bude mít snadný rozjezd a že to bude jednoho dne klapat. Musí do své živnosti investovat. A když nemá dost prostředků vlastních, nezbývá mu nic jiného, než si někde půjčit.
Jistě, nabídek je všude dost a dost. Je spousta těch, kdo veřejně hlásají, že výhodně půjčí. Jenže když dojde na pomyslné lámání chleba, ne každý půjčí a ne každá nabídka je skutečně výhodná. V moři nabídek je i celá řada přehnaně opatrných věřitelů, kteří si žádají nedosažitelné záruky, a také vyslovených lichvářů, kteří si za půjčku naúčtují takovou přirážku, že by dlužníka zruinovali.
A jak že si tedy máte vybrat tu správnou nebo aspoň relativně výhodnou nabídku? Logika velí, abyste neskočili po tom prvním, co se vám namane. Naopak, a teprve potom zvažte, komu se eventuálně upíšete. Zda bance nebo nějaké nebankovní společnosti, zda ve formě půjčky nebo dejme tomu nějaké hypotéky.
Podnikateli může sednout třeba americká nebankovní hypotéka. Jedná se o snadno dosažitelný produkt, při němž se nikdo nestará o to, zda náhodou dotyčný podnikatel není zanesen v registrech dlužníků a zda má dostatečné příjmy. Půjčení peněz se tu nabízí za čtyři procenta, pouze ve složitějších případech to může vystoupat až na sedm a více procent.
Podnikatel ale může zvolit i podnikatelský úvěr známý jako hypotéka bez doložení příjmů nebo hypotéka bez registrů, respektive se může rozhodnout pro některou z kombinací podobných půjček, jako třeba zvýhodněnou pomoc spoludlužníka, který má doložitelný příjem a relativně čistý registr.
Stačí dohodnout se s věřitelem právě na tom pravém. A to se to potom podniká, to jde dílo od ruky! A možná to takový podnikatel jednou dotáhne i na nějakého toho Gatese. Nebo (bez urážky) aspoň Babiše.