Elektřina je kamarád


Využíváme ji každý den, k vaření, luxování, mixování, někdo k topení, k televizi, na osvětlení. Bez elektřiny si prostě život představit dovedeme jen těžko. Je dobré se tady do některých úkonů umět pustit sami.
energetická revoluce
Zapojení počítače před desítkou let obnášelo zapojení několika, zhruba pěti kabelů, které se nepěkně zamotávaly. Už tehdy ale bylo intuitivní, a i bez návodu to dokázal každý, kdo neměl zbytečný strach. Dnes, v době desktopových počítačů navíc často stačí jeden či dva kabely pro zapojení celého stroje.


Pokud se ozve tiché lupnutí a celou místnost zahalí tma, také není třeba propadat obavám. Stačí vypnout vypínač, bojácnější mohou přidat i vypnutí pojistek a žárovkou vyměnit. Síla na ní bývá vždy napsaná. Zvládne to každý, kdo umí odšroubovat láhev či utáhnout šroub.


Když tma zahalí celou místnost, ale i pokoje okolní, obvykle vypadly pojistky. Nahodit jistič se taky není třeba bát, nejhorší, co se může stát je, že znovu vypadne. Obvykle bývají rozvody oddělené pro světla, zásuvky a někdy i pro koupelnu. Pokud tedy pojistky vypadávají znovu a znovu, je alespoň malá nápověda, čím je to způsobeno.

Výběr elektrospotřebičů i zásuvek a vypínačů není také ničím složitým. Stačí si přečíst zkušenosti ostatních a zvážit naše potřeby a finanční možnosti. Není radno jen kupovat nejlevnější věci na asijských serverech, ty ne vždy dodržují evropské bezpečnostní normy. Kvůli pár ušetřeným korunám nestojí za to vyhořet.

Naopak dělat si samostatně elektrické rozvody je velký hazard. Pokud už má někdo tu potřebu, je lépe si je alespoň před finálním zapojením nechat zkontrolovat odborníkem. Lépe je ale odborníkům svěřit celou práci. I ty je ale třeba pořádně vybírat. Mnoho „profesionálů“ elektřinu zavede vyloženě nebezpečně.
černá prodlužovačka
Opravy elektrických přístrojů taky není nejlepší vykonávat samostatně, možná kromě těch nejjednodušších. Kupříkladu omotávat kabely páskou je oblíbené, avšak ne nejbezpečnější řešení…