Cvičení s miminkem


Pokud má vaše miminko různé odchylky ve vývoji, ať už jde o menší pohyblivost, stáčení se k jedné straně, prohýbání tělíčka nebo přílišnou napnutost, je potřeba zašít s nápravným cvičením. Rehabilitace miminek není dnes ničím zvláštním. Zkušení terapeuti kombinují různé způsoby cvičení podle schopností rodičů a stavu miminka. Cviky jsou specifické, a naučíte se je vy i vaše miminko velice snadno.

Pokud zjistíte, že motorický vývoj vašeho děťátka má nějaké odchylky, ať už se jedná o otáčení hlavičky jen jedním směrem, plazení jen jednou nohou a rukou, špatný záklon hlavy nebo jakýkoliv pohyb, který se vám nezdá, je potřeba začít s miminkem cvičit. Čím dříve, tím lépe. Děti se totiž správné pohyby postupně naučí.

Pokud ho ale neumí správně provést, hledají jiný způsob, při kterém zapojují jiné svaly nebo si jednostranně pomáhají, což vede k nesprávnému psychomotorickému vývoji. Ideální je začít cvičit mezi druhým a třetím měsícem. Včas se tak miminku srovná napětí svalů a jeho vývoj může pokračovat správně. Cvičení stimuluje tělesný i duševní vývoj dítěte a může mu tak jen prospět.

Terapeuti během lekcí využívají různé cvičební pomůcky, a každé cvičení je doprovázeno veselými říkankami nebo písničkami, čímž se rozvíjí také schopnost mluvit. Cvičení se tak stává příjemnou činností, kde si děti kromě pohybu užijí i blízkost svých rodičů i vrstevníků.

Jak dlouho budete muset se svým děťátkem cvičit, bude vždy záležet na míře nutnosti nápravy, fyzickém vývoji dítěte i pečlivosti prováděných cviků. Nejintenzivněji se cvičí s dětmi do pátého měsíce. Pak se většinou pokračuje doma.

Rehabilitace nemusí být vždy příjemná, je však důležitá pro nápravu špatného pohybu vašeho miminka. Správným pohybem mu pomáháte také posilovat kosterní svaly, zlepšovat správné držení těla i zlepšovat fyziologické funkce, jako je dýchání, krevní oběh, spánek i chuť k jídlu.