Pořiďte si koberec!


            Dříve byl koberec součástí každého vybavení bytu. Bohužel však tento oblíbený doplněk domácnosti stále častěji ustupuje laminátovým nebo dřevěným plovoucím podlahám. A to je opravdu velká škoda!  Správně zvolený koberec totiž umí dát interiéru onu dokonalou závěrečnou tečku. Pokud barvy zdí a nábytku perfektně ladí a celek je až moc minimalistický, koberec pomůže výsledný efekt zajímavě oživit. V opačném případě, pokud je celkový interiér naopak v nesouladu, se koberec může stát prvkem, který místnost příjemně sjednotí. Díky koberci také můžete vyjádřit svoji vlastní individualitu a vnést do svého domova svůj osobitý styl.
 

         Jaký koberec vybrat?

 
            Koberce můžete vybírat z různých stylů, moderních i klasických vzorů, materiálů, barevných kombinací, i cenových relací. Při samotném výběru také samozřejmě záleží na místnosti, kde budete koberec položený: v ložnici bude příjemný měkký a hustý a naopak pod jídelní stůl nebo do obývacího pokoje se doporučuje odolnější kousek.

            Kvalitní koberce se dělají ručně z ovčí, kozí nebo velbloudí vlny. Nejznámější jsou koberce turecké (anatolské), perské, kavkazské, indické, čínské nebo nepálské. Pro každou z dílen jsou typické určité motivy a barevné kombinace. Kvalita koberce pak závisí zejména na použitém materiálu, počtu uzlů, volbě barviva a způsobu jeho výroby. Za kvalitu si připlatíte, ale tato investice se vám rozhodně vyplatí a navíc ty opravdu kvalitní koberce s léty získávají na své hodnotě.

 
            Pokud berete nákup koberce opravdu vážně, rozhodně se obraťte na odborníky, jako laik totiž jen těžko poznáte jeho opravdovou hodnotu!
           
            Krásný a kvalitní koberec si ale také můžete přivézt třeba z dovolené, kde na něj narazíte úplně náhodou. Pokud se do takového úžasného kousku doslova zamilujete a přivezete si ho místo suvenýru, potom už nezkoumejte zda je zaplacená cena odpovídající, neřešte nevhodný rozměr a další zbytečnosti. Zkrátka tam na vás čekal… S trochou snahy mu určitě ve vašem domově naleznete ideální místo.
                       

         Pozor na vlhko!

 
            Při správné péči vám kvalitní přírodní koberec vydrží opravdu dlouho. Přesto však také stárne, získávají patinu. Díky působení světla může koberec změnit barvu, blednout, což se však nepovažuje za žádnou závadu. Co však koberec ničí nejčastěji a představuje velkým problém, je voda a vlhkost obecně! Pokud by jste tedy na koberec něco vylili, neotálejte a tekutinu rychle vysušte. Když totiž vlhkost pronikne do tkaniny, stane se, že tam rozpustí nečistoty, nebo uvolní použité barvivo a ty pak vyplaví na povrch. Díky tomu vznikají nepříjemné skvrny, které pak už nelze odstranit a navíc se v koberci může vytvořit jedovatá plíseň.
 
            A jak optimálně při čistění postupovat? Čerstvé a malé skvrny můžete zkusit opatrně vyčistit vytíráním vlažnou vodou a poté pomalu vysušit fénem na vlasy. Pokud je koberec znečistěný hodně, raději nic neriskujte a svěřte jej do rukou odborníka. Při nesprávném postupu totiž může dojít i k odstranění přirozeného obsahu tuku z vlny, který znesnadňuje pronikání nečistot do hloubky a koberec bychom mohli nenávratně poškodit.
 
            Na volně ležící koberce bychom také neměli stavět žádný těžký nábytek, ale ani květináče s květinami. Pod těžkým nábytkem může dojít k nezvratnému poškození vlasu koberce a jak již bylo řečeno,  vlhko pod květináčem koberci také nesvědčí. Co se týká běžné péče o koberec, nemusí být nijak náročná. Úplně stačí koberec lehce vysát, nejdříve z rubové strany a pak po líci, dbáme na to, abychom luxovali ve směru vlasu a používat koberec bez kartáče. Dříve běžné klepání koberce, se naopak vůbec pro přírodní koberce nedoporučuje. Části koberce, by se mohly poškodit a navíc hrozí i uvolnění uzlů.